Hoppá: Orbán Viktorhoz fordultak Milák Kristóf miatt (VIDEÓ)
Wladár Sándor tudja, hogy ezzel kihúzta a gyufát, mégis megtette.
„A legtöbb autokrácia saját tervezési hibáiba bukik bele” – fogalmazott Charles Dunst.
„Az illiberális rezsimek sokszor az autokráciák előszobáját jelentik, példa rá Magyarország” – többek között erről beszélt Charles Dunst, az Ázsia Csoport nevű washingtoni kockázatelemző helyettes kutatási igazgatója a Bloombergnek adott interjújában. Dunst megemlítette, hogy annak idején
„Orbán Viktor törvényes úton került hatalomra, ám azóta lebontotta a fékeket és ellensúlyokat.
Szövetségesei megszállták a sajtót és a civil társadalmat” – tette hozzá az elemző.
A 2010 óta hatalmon lévő – és kormányfőként 2034-ig tervező – Orbán Viktor illiberális rendszerével – amit választási autokráciaként is szokás emlegetni – ez meg is történt – véli Dunst. A szakértő szerint a fentiek fényében „Magyarország már át is lépett a tekintélyuralmi rendszerek táborába, csak úgy, mint egyik legközelebbi szövetségese, Törökország”.
„Oly korban élünk, amikor verseng a demokrácia és az autokrácia. Ebben a jogállamoknak támaszkodniuk kell az olyan országokra, mint Szingapúr vagy Vietnám, amelyek odahaza nem liberálisak, viszont támogatják a szabályokra épülő nemzetközi rendet. Ez persze nem azt jelenti, hogy el szabad nézni a visszaéléseiket, netán segédkezet nyújtani azokhoz. Az ilyesmi aláássa Washington tekintélyét.
Az USA-nak továbbra is ki kell állnia az emberi jogokért, adott esetben még a szövetségesekkel szemben is”
– hangsúlyozta a washingtoni elemző.
„Az autokrata vezetésű kormányok jellemzője az ország vezetőjéhez lojális klienshálózat, a mindent átszövő korrupció, az innovációk elfojtása, a fölülről irányított, megszűrt, egyirányú, visszajelzés nélküli információáramlás” – sorolta az interjúban.
„A legtöbb autokrata rezsim a hatalom effajta működtetése nem fenntartható, a legtöbb autokrácia saját tervezési hibáiba bukik bele”
– nyilatkozta a Bloombergnek Charles Dunst.
Nyitókép: Orbán Viktor Twitter-oldala